TR

EN

Türkiye’nin Balık Uzmanı olarak, balıkla ilgili birçok soruyla karşılaşıyoruz. İşte Dardanel’e en sık sorulan sorular ve bizim cevaplarımız.

Ton balığı nedir?

Ton balığı; Omega 3 ve Selenyum bakımından çok zengindir ve sadece temiz sularda yaşayan bir balık türüdür.

Selenyum ve Selenonein’in faydası nedir?

Selenyum doğal olarak birçok gıdada bulunan, bazı gıdalara eklenen, kullanılabilir bir eser elementtir ve üreme, tiroid hormon metabolizması, DNA sentezi, oksidatif hasar ve enfeksiyona karşı koruyucu rol oynar. Balık ve diğer deniz ürünleri, biyo-yararlı selenyum için iyi bir kaynaktır. Selenyumun antioksidan aktivitesi, prostat, akciğer, ince bağırsak/kolon kanseri, bağışıklık yetmezliği ve kalp hastalıklarını da içeren 50 insan hastalığında koruyucu rol oynamaktadır.

Son zamanlarda ton balığında selenyumun yeni bir formu olan selenonein keşfedilmiştir. Selenonein ismi selenyum ve ergotionein’den türetilmiştir. Selenonein, ton balığının çeşitli dokularına dağılmış halde bulunur. En yüksek konsantrasyonu ton balığı kanında tespit edilmiştir. Uskumru balığı kanında da benzer seviyelerde tespit edilmiştir. Selenonein güçlü antioksidan kapasitene sahiptir. Heme proteinleri, demir oto-oksidasyonuna karşı korur. Ayrıca radikallere ve cıva toksisitesine karşı koruyucu bir bileşendir. 100 g Dardanel Ton balığı yaklaşık 0,5 mg/kg selenyum içeriği ile önemli selenyum kaynağıdır.

Dardanel Ton doğal mıdır?

Dardanel Ton doğaldır. İçerisinde sadece ton balığı, yağ/su ve tuz kullanılır. Ekstra hiçbir koruyucu veya katkı maddesi yoktur. Doğallığı çiftlikten değil tertemiz denizlerin balıklarından gelir

Dardanel Ton’un balıkçıları doğaya zarar veriyor mu?

Dardanel ICCAT’ın koyduğu kurallara ve mevsimine göre Batı Pasifik, Hint ve Atlantik okyanuslarındaki balıkçılığı destekler. Dolphin Safe ve Friend of the Sea sertifikası olmayan hiçbir balıkçı ile çalışmaz.

Ton balığının diğer balıklardan farkı nedir?

Ton balığı, açık denizlerin derinliklerinde doğal bir yaşam süren ve doğal yollarla beslenen bir balık türüdür. Çiftlik balıklarına göre protein ve mineral yönünden daha zengindir.

Dardanel Ton balığının yararları nelerdir?

Dardanel Ton; yüksek miktarda protein, Omega 3, selenyum ve vitamin ve değerli mineraller içerir. Bunlar vücudumuz için çok yararlıdır. Ton balığı, zeka gelişiminde ve boy uzamasında büyük rol oynar.

Dardanel Ton ambalajı sağlıklı mıdır?

Dardanel Ton, Avrupa Birliği ve Türkiye mevzuatının belirlediği standartlarda insan sağlığına uygun ambalaj kullanmaktadır.

Dardanel Ton’da ne kadar protein vardır?

100 g Dardanel Ton balığında 23,5 g protein vardır. 200 g Dardanel Ton tüketilmesi bir sporcunun günlük protein ihtiyacını karşılar.

Neden protein ağırlıklı beslenmelisiniz?

Vücudun yapı taşı olan protein; hücre yenilenmesi, büyüme, bağışıklık sistemi, kemik, kas ve kan hücreleri için çok önemlidir. Ayrıca 1 küçük kutu (80 g) Dardanel Ton, günlük selenyum ihtiyacınızı karşılar; akciğer, bağışıklık sistemi ve kalp üzerinde çok faydalı etkileri vardır.

Dardanel Ton hafızanızı güçlendirir mi?

Evet. Dardanel Ton sinir sistemi ve beyin gelişimi için önemli bir gıdadır. Ayrıca Alzheimer hastalığı üzerine kanıtlanmış çok olumlu etkileri de vardır.

Omega 3’ün faydası nedir?

Kalp ve damar, hücre, göz ve tüm bağışıklık sistemi için çok değerli bir yağ elementidir. Cilt güzelliği için de önemli bir etkendir.

Ton balığının kalp sağlığına etkisi nedir?

Dardanel Ton’daki balık yağı, iyi kolestrolü (HDL) yükselterek, kalp kaslarının zedelenmesini engellemektedir. Sağlıklı kalp için mutlaka düzenli olarak ton balığı tüketmek gerekir.

Dardanel Ton hangi vitamin ve mineralleri içerir?

Protein vücut için tek başına yeterli değildir. Dardanel Ton protein dışında selenyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir gibi değerli mineralleri ve B12, A,D,E ve K vitaminlerini içerir.

Gebelik döneminde Dardanel Ton tüketilmeli midir?

Dardanel Ton’un içerdiği Omega 3 sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeyi sağladığı gibi, çocuk için de; sinir sistemi ve göz retinası oluşumunun üzerinde olumlu etkileri vardır.

Dardanel Ton’da ağır metal riski var mıdır?

Çevre kirlenmesi olan denizlerde aşırı miktarda ağır metal vardır. Dardanel’in ton balığı yakaladığı tertemiz okyanuslarda böyle bir sorun olmadığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan analizlerle de ispatlanmıştır.

Balık yemenin cilt güzelliğine etkisi var mı?

Cilde ışıltı veren en iyi protein kaynaklarından birisi Dardanel Ton balığıdır. Cildin yanı sıra; saç, tırnak ve göz sağlığında da önemlidir.

Dardanel Ton’u evde saklama ömrü ne kadardır?

Konserve Dardanel Ton Bitkisel Yağlı ve Dardanel Ton Zeytinyağlı 5 yıl boyunca, Light Dardanel Ton ise 3 yıl boyunca güvenle saklanabilir.

Konserve ve poşet Dardanel Ton balığını saklamak için doğru yer neresidir?

Dardanel Ton’u buzdolabında saklamaya gerek yoktur. Oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz.

Bir kere açtıktan sonra kaç gün içinde tüketmeliyim?

Kalan Dardanel Ton, cam bir kap içerisine biraz yağ eklenerek ağzı kapalı şekilde ve buzdolabında saklanarak 2-3 gün tazeliğini ve lezzetini korur.

Dardanel Ton’un son kullanma tarihi yakın ise tüketebilir miyim?

Evet, tüketebilirsiniz. Ürünlerimizin son tüketim tarihi, ürünün güvenle tüketilebileceği süre, raf ömrü çalışmaları ile belirlenerek verilmektedir. Bunun yanında Dardanel Ton, bulunduğu yağın içerisinde bekletildikçe daha da lezzetlenir. Son tüketim tarihinden önce Dardanel Ton’u gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Ramazan’da Dardanel Ton tavsiye edilir mi?

Dardanel Ton enerji kaynağı bir gıdadır. Özellikle sahur ve iftar menülerinde karbonhidrat içeren yiyecekler çabuk acıktırır. Protein kaynağı olan Dardanel Ton ise tok tutan, hafif ve doyurucu bir gıdadır. Aynı zamanda helal gıda sertifikasına sahiptir.

Diyet yaparken neden balık önerilir?

Balıkların içerdiği Omega -3 yağ asitleri karbonhidratların yağa dönüşmesine neden olan enzimleri etkisizleştirerek vücutta yağ depolamasını azaltır. Üstelik suda çeşidimiz olan Dardanel Light Ton, harici yağ içermez.

Dardanel Ton’u ne kadar tüketmeliyim?

İstediğiniz kadar gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Fazla tüketimin zararı yoktur, aksine faydalıdır.

Dardanel Ton ürünlerinde civa riski bulunur mu?

Tüm deniz ürünlerinde civa kalıntılarına rastlamak mümkündür. Balığın yaşı, büyüklüğü ve avlandığı yer ile doğru orantılıdır. Dardanel ürünlerimizdeki balıklar okyanuslarda, sanayi veya kimyasal atıkların denizi kirletemediği bölgelerde avlanır. Bu nedenle Atlantik ve Hint Okyanusun temiz sularında doğaya zarar vermeden avlanan Dardanel Ton balıklarının civa riski bulunmaz. Dardanel sadece Skipjack ve Yellowfin cinsi Ton balıklarını kullanır. 3 sene ömürleri olan bu cins balıklarda civa riski bulunmamakla beraber insan sağlığı için çok faydalıdır.

E-Bülten üyeliğiniz oluşturuldu

Üyeliğinizi size gelen e-posta üzerinden ya da bizimle iletişime geçerek sonlandırabilirsiniz.

Mesajınız İletildi

Bir hata oluştu,lütfen tekrar deneyin.

Bir hata oluştu,lütfen tekrar deneyin.

İLETİŞİM İZNİ

Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş.’ye ve Niyazi Önen Gıda San. A.Ş.’ye ait reklam, kampanya, duyurulardan haberdar olmak ve bu form aracılığıyla ilettiğim sorun/öneri/mesaj için Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş.’nin ve Niyazi Önen Gıda San. A.Ş.'nin telefon numaram ve/veya e-mail adresim aracılığıyla benimle iletişime geçmesine izin veriyorum.

aaa