TR

EN

Diyetisyenlerin İnanmaktan Vazgeçmenizi İstediği 5 Beslenme Efsanesi

 

 

Beslenme bilgisi söz konusu olduğunda, Internet vahşi batı gibidir: her kafadan ayrı bir farklı ses çıkar. En iyi ihtimalle, okuduğunuz şeylerde bir gerçeklik çekirdeği olsa da, çoğu zaman, bu mitler için bilimsel bir temel yoktur. İşte bu yüzden, aşağıda, en popüler beslenme mitlerinin beşini ve her birinin altında yatan asıl gerçeği bulabilirsin.

 

EFSANE 1: Zayıflamak ve sağlıklı olmak için detoks yapmanız gerekir.

 

GERÇEK 1: Ünlü simalardan, kişisel antrenörlere, 2,3,5,8,10 öğün tüketmenizi öğütleyen arkadaşlarınızdan, belirli aralıklarla oruç tutmanız gerekir diyen insanlara kadar herkesin dilinde olan bir şehir efsanesi. Google’a ‘’detoks’’ yazdığınızda, "sisteminizi sıfırlayın", "vücuttaki zehirli maddeleri atın", "içinizdeki kirliliğe son verin" gibi başlıklar altında yazılmış yaklaşık 64 milyon sonuca ulaşırsınız. Daha da kötüsü, "metabolizmanızı hızlandırın" ve "genel sağlığınızı geliştirin” başlıkları da en çok tıklananlar arasında olur. Ancak, tüm bu efsanelere ve popülerliğe rağmen, ne zayıflamak ne de sağlıklı olmak adına böyle bir şey yapmak zorunda değilsiniz. Karaciğeriniz başta olmak üzere, vücudunuz bu anlamda 7 gün 24 saat detoks yapar. Çok çok kötü beslendiğiniz bir dönemde, sebze ağırlıklı beslenip, egzersiz yapıp, kalori açığı ortaya çıkartırsanız, sağlıklı olmak ve kilo vermek zaten doğaldır. Genelde bu tür ‘’diyet’’ lerde, düşük kalorili içecek ve yiyeceklerle bu sonuçlara ulaşışıyor. Fakat, siz bunu yapmak zorunda değilsiniz.

 

EFSANE 2: Kas yağa dönüşebilir. (veya tersi)

 

GERÇEK 2: Genellikle spor salonunda birilerinin "Sakatlanmamdan beri kaslarım söndü" gibi bir şey söylediğini duymuş olabilirsiniz. Ancak durum böyle değildir, çünkü kas ve yağ dokuları tamamen farklıdır ve bu nedenle birinden diğerine asla dönüşemezler. Suyun şarap haline gelebileceğini veya altına dönüşebileceğini söylemek gibi bir durumdur.

Egzersiz yapmayı bıraktığınızda gerçekten olan şey, kas kütleninin azalmasıdır. Yetersiz protein almak, dengesiz beslenmek de bu durumu destekler. Buna paralel olarak, farklı bir durum içinde, egzersizden harcadığınız kaloriyi artık harcamadığınız ve aynı tempoda yemeye devam ettiğiniz için, fazla enerji yağ hücrelerinizde birikerek, artmış yağ kütlesi olarak size geri dönebilir. Yani; elma ağacından elma, armut ağacından armut toplayabilirsiniz.

 

EFSANE 3: Karbonhidrat yemek şişmanlatır.

 

GERÇEK 3: Doğrudu; ‘’fazla enerji almak kilo artışına sebep olur’’ şeklindedir. Burada aldığınız kalorinin karbonhidrat, protein ya da yağdan geldiğinin çok büyük bir önemi yoktur. Böyle bir genellemeye varılmasının ya da en basitinden ekmek ya da tahıl tüketimini sınırlandırdığınızda daha kolay kilo verdiğinizi düşünmenizin nedeni; karbonhidrat içeren besinlerin doğada çok fazla olması ve tabii ki tüketimlerinin de daha kolay olmasıdır. Üstelik, bilinenin aksine sadece ekmekte karbonhidrat yoktur. Sebzeler, meyveler, kuru baklagiller ve tahıllar da karbonhidrat kaynağıdır. 1 dilim kek yemek çok kolay ve keyiflidir. Bunu hayatınızdan çıkarmanız da çok zor değildir. Her gün yediğiniz 350-400 kalorilik bir dilim keki hayatınızdan çıkarmanız, size 1 haftada ortalama yarım ile 1 kilo arasında bir kilo kaybı sonucu verir. Alınan fazla enerji kilo almanın asıl sebebidir. Karbonhidratların kolay tüketimi bizde böyle bir algı yaratır, fakat gerçek değildir. Uzun süre düşük karbonhidratlı beslenmenin geri dönüşü, bir gece ansızın kocaman bir yeme atağı ile gelebilir. Aman dikkat! Her zaman önemli olan şey dengedir.

 

EFSANE 4: Havuç ve muz yemek şişmanlatır.

 

GERÇEK 4: Birçok kişi muzun ve havucun şişmanlatan besinler olduğunu düşünür. Bu ne yazık ki doğru değildir. Mesela muz, yağ oranı düşük, potasyum içeriği yüksek bir besindir. Ortalama bir muzda 95-110 kalori vardır. Bu değer bir çok sağlıklı atıştırmalıktan çok daha düşüktür. Glisemik indeksi diğer taze sebze ve meyvelere göre daha yüksek olduğu için, tip 2 diyabetli bireylerde, tüketimlerini çok geç saatte yapılması istenmez. Yanına dengelemek için süt grubu önerilir. Fakat muz yemek sizi şişmanlatmaz. Üstelik, kuru kayısı, kuru üzüm, hurma gibi bir çok kuru meyveye göre daha düşük bir glisemik indekse sahiptir. Tüketilmesinin kesinlikle bir sakıncası yoktur. Tek yönlü beslenmektense, çeşitlilik önemli olduğundan, kocaman bir salataya 1-2 tane havuç rendeleyebilir, haftanın bazı günleri muz da tüketebilirsiniz.

 

EFSANE 5: Sağlıklı ve doğal besinler yediğiniz sürece, kalorilerin hiç bir önemi yoktur.

 

GERÇEK 5: Enerji dengesi, beden ağırlığı denetiminin temelidir. Dolayısıyla, ne kadar sağlıklı ve doğal ürünler tüketirseniz tüketin, porsiyon kontrolü yapmazsanız, kilo kazancı olması kaçınılmaz olacaktır. ‘’Clean Eating’’ olarak bilinen, temiz beslenme hepimizin arzu ettiği beslenme stilidir. Buna bir de porsiyon kontrolü eklerseniz, hem sağlıklı beslenmiş, hem de beden ağırlığı denetimi sağlamış olursunuz. Tatlı isteğiniz olduğunda, kuru hurma yemek oldukça sağlıklıdır. Fakat, eğer 6-7 tane hurma yiyorsanız, bu işte bir terslik var demektir.

 

 

 

 

E-Bülten üyeliğiniz oluşturuldu

Üyeliğinizi size gelen e-posta üzerinden ya da bizimle iletişime geçerek sonlandırabilirsiniz.

Mesajınız İletildi

Bir hata oluştu,lütfen tekrar deneyin.

Bir hata oluştu,lütfen tekrar deneyin.

İLETİŞİM İZNİ

Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş.’ye ve Niyazi Önen Gıda San. A.Ş.’ye ait reklam, kampanya, duyurulardan haberdar olmak ve bu form aracılığıyla ilettiğim sorun/öneri/mesaj için Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş.’nin ve Niyazi Önen Gıda San. A.Ş.'nin telefon numaram ve/veya e-mail adresim aracılığıyla benimle iletişime geçmesine izin veriyorum.

aaa